Doutníky

Doutníky

Doutník je tabákový výrobek, smotek usušeného a fermentovaného tabáku. Doutníky a jejich kvalita závisí na mnoha faktorech. Především na kvalitě tabáku, která je ovlivněna půdními a povětrnostními podmínkami, způsobem sušení a kvalitou fermentace. Dalším důležitým faktorem je způsob namíchání listů a způsob ubalení. Mezi nejvýznamnější producenty, kteří se zabívají  doutníky patří Kuba, Dominikánská republika, Honduras, Brazílie, Kamerun, Indonésie, Mexiko, Nikaragua, Filipíny a východní Spojené státy.

Doutníky

Nabízíme Vám kvalitní doutníky především z Dominikánské republiky. Tyto doutníky je možné zakoupit v naší kamenné prodejně, která se nachází nad autosalonem MITSUBISHI v Dražkovicích u Pardubic, nebo v naší e-shopové prodejně DOUTNIKY.

Doutníky

Pravé doutníky nejsou jenom z Kuby. V celém Karibiku, Středí Americe a části Jižní Ameriky se velmi dobře daří tabáku a zkušenost s pěstováním a výrobou doutníků je v celé této části světa obrovská. Doutníky mají kolébku na Kanárských ostrovech v manufakture La Rica Hoja. Poté, co byl tabák z Ameriky dovezen, s úspěchem se pěstoval na Kanárských ostrovech a postupně se tam tabákový průmysl vyvinul natolik, že jak pěstitelé, tak výrobci doutníků byli oprávněně považováni za ty nejlepší na světě. Když se pak na Kubě objevil problém zaměstnanosti otroků – prostě jich bylo moc a bílí se začali bát – černé otroky bylo třeba zaměstnat. V oblasti se dobře dařilo tabáku a cukrové třtině. Kanárští osadníci proto byli kolem roku 1750 vyvezení na Kubu, zejména do okolí Havany a Santiaga, aby rozvinuli pěstování obou plodin i jejich zpracování.  Doutníky se začínají vyrábět ve velkém a tím začala éra kubánských doutníků a kubánského rumu. Stejně dobře a podobnou historii má ale i pěstování tabáku a výroba doutníků (a rovněž cukrové třtiny a rumu) v celé oblasti, a tak řada skvělých značek doutníků (i rumu) pochází z Dominikány, Hondurasu, Kostariky, Nicaraguy i dalších zemí. Rovněž Indonésie se velmi vypracovala a tak stejně dobré doutníky pocházejí z opačné strany globu.

Doutníky - kvalita

Než se dostaneme k tomu, jak doutníky kouřit, měli bychom se podívat na to, z čeho jsou složeny a jak jsou vyráběny. To, co doutník obsahuje, je klíčové pro kvalitu toho či onoho konkrétního doutníku. Od toho to se odvíjí kvalita doutníku, vůně, chut i délka hoření a spolehlivost hoření.

Doutníky - základní části

Všechny doutníky, kromě těch nejtenčích, obsahují 3 části:

  • tabákovou náplň,
  • vázací list,
  • balící list, který je jsou doutníky ovázány kolem vázacího listu.

Doutníky - výroba

Pro začínajícího kuřáka je důležité uvědomit si, že doutníky mají dva dva základní typy a to dle výroby

  • hand-made doutníky vyráběné ručně 
  • machine-made doutníky jsou vyráběny strojově

Rozdíl je v tom, doutníky vyrobeny způsobem "hand-made" mají tabákovou náplň složenou z takzvaného „long filleru“, což znamená, že listy v náplni jsou vcelku a jsou takto celistvé po celé délce doutníku, společně s tabákovou náplní (celými listy) jsou pak vázací a balící list umístěny ručně.

Strojně vyrobebené doutníky - Machine-made, jsou baleny s pomocí strojové výroby ve vysoké rychlosti. Tabákovou náplň tvoří tzv. „short filler“, což jsou nasekané části tabákových listů. Kvůli nepřirozeným podmínkám, kterými působí na tabák stroje, je vázací a balící list obvykle z homogenizovaného tabáku, který je silnější než přírodní listy a je možno jej upravit do různých příchutí, druhů pevnosti a povrchů. Některé značky spojili strojovou úpravu tabákové náplně (při použití long filleru = celých listů) s ručním balením vázacího a balícího listu. Doutníky vyrobené touto technikou nazýváme „hand-rolled“, v překladu tedy ručně balené, abychom je odlišili od hand-made doutníků, jak uvádí Rick Hacker (tabákový expert a autor The Ultimate Cigar Book). Některé větší doutníky obsahují kombinaci long a short filleru, tedy celých listů a nasekaných částí. Kvalita tabáku a co je důležitější – to, jak je namíchán, přímo předurčuje kvalitu Vašeho požitku. V tabákové náplni můžeme najít několik druhů tabáku – „ligero“, který určuje, jak bude doutník silný, „seco“, který přidává jemnější chuť a konečně „volado“, který zajišťuje dokonalé hoření. Tyto druhy tabáku, jsou obaleny vázacím a balícím listem, které zajišťují dokonale vyváženou chuť. Je ještě něco dalšího v prémiových hand-made (ručně vyráběných) doutnících? Ano, malá troška přírodní gumy, která se jako míza odebírá z několika druhů stromů, a je aplikována, aby pomohla upevnit balící list. Tato guma je zcela bez chuti a pomáhá udržet Váš doutník pohromadě, zatímco si jej užíváte.

Doutníky

Je zakázáno prodávat doutníky osobám mladším 18 let.

Doutníky - upozornění

Kouření vážně škodí zdraví a způsobuje rakovinu.

Doutníky ceník

Doutníky Pinar Del Rio

Pinar Del Rio Cigars je dominikánská společnost která vyrábí doutníky s již 80letou tradicí. V čele stojí Abraham Flores a bratři Rodriguezové, kteří dbají na to, aby byli doutníky vyráběny pouze nejzkušenější „váleči“ doutníků. Díky tomu dosahují jejich doutníky tak vysoké kvality a jsou vysoce ceněny v řadách kuřáků doutníků

Doutníky E.P Carrillo

Ernesto Perez - Carrillo, Sr. se narodil na Kubě na počátku 20. stolení. Vyrůstal v tabákovém průmyslu, svou první továrnu na doutníky El Credito koupil v Havaně. Jeho rodina byla na Kubě velmi respektována a jejich doutníky uznávány, on sám byl dvakrát zvolen senátorem. Změna přišla, až když Castro získal kontrolu nad Kubou; Ernesto byl několikrát zadržen pro své politické přesvědčení. Vláda navíc zabavila rodinný majetek, včetně tabákové továrny na doutníky

Doutníky Vallejuelo

Společnost Intercigar, která doutníky Vallejuelo vyrábí, se nachází v Santiagu v Dominikánské republice. Společnost byla založena mužem jménem Maurice Antonio KOKS, který se dostal k doutníkovému byznysu a k přes svého dědečka a svého otce, kteří žili a vyráběli doutníky v Nizozemí. Tamní tradice výroby sahá více než 150 let do minulosti.

Doutníky Joya De Nicaragua

Joya de Nikaragua, SA (JDN) je tradiční nikaragujská doutníková továrna, která vyrábí prémiové ručně balené doutníky. Společnost byla založena v roce 1968 a její doutníky JDN Clásico jsou první doutníky oficálně určené na export. Joya de Nikaragua se zaměřuje téměř výhradně na výrobu doutníků z tabáků pěstovaných a sklízených v Nikaragui.

Doutníky a zapálení

Doutníky musíme před zapálením upravit tak, aby se odhalily listy náplně. Každý ručně dělaný doutník má tz. čepičku, která je často lepená přírodním lepidle a tu je nutno odříznout. Je k tomu možno použít „gilotinku“, nůžkový ořezávač nebo i ostrý nůž  Řez by měl být čistý a rovný a ve správné vzdálenosti, obvykle stačí 2-3 mm. Pokud by jsme odřízli doutníky blízko u hlavy špatně by se nám táhl kouř. Příliš daleký řez způsobuje že se doutníky rozbalují.

Humidory

Humidory a jejich výběr závisí na požadavcích, jaké máte na skladování doutníků. Z estetického hlediska bude Vaš humidor hlavně odrazem Vašeho osobního stylu. Dobrý humidor je mnohem více, než jen dobře fungující zařízení, může to být kus nábytku, který místnosti dodává kouzlo a půvab

Doutníky

Doutníky Vallejuelo

Doutníky E.P Carrillo

Doutníky E.P Carrillo

Doutníky Pinar Del Rio

Doutníky Joya

Doutníky Pinar Del Rio

Tisknout


Novinky Nafukovací čluny a lodní motory

19. 06. 2013

Půjčovná nafukovacích člunů a lodí

Otevřeli jsme pro vás pro letošní sezonu půjčovnu nafukovacích člunů s motorem i bez. Jedná se nové a zánovní nafukovací čluny od firmy Zodiac, Bombard a Sevylor. Nově nabízíme i nafukovací katamarán MiniCat 420.  

 

Archiv novinek

Rychlý kontakt

ESAKO SÝKORA
Dražkovice 57
533 33 Pardubice
 

Tel: +420 466303446
Fax:
e-mail:


© 2019, Ing. Eduard Sýkora – ESAKO – všechna práva vyhrazena

Prohlášení o přístupnosti | Podmínky užití | Ochrana osobních údajů | Mapa stránek

Webové stránky vytvořila eBRÁNA s.r.o. | Vytvořeno na CMS WebArchitect | SEO a internetový marketing